Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Tarkus tuleb tasapisi, aga kannab vilja

Mõmmi koos sõpradega põdra maja juures.

Ja kui poegi vanad linnud
lõunamaale viivad.
Meeles pea, et sulle ainult
tarkus annab tiivad!
K. Merilaas

Tarkusepäeval tuli Tibutare lastele külla Mõmmi koos oma sõpradega. Koos saadi teada, kuidas loomad ja linnud valmistuvad sügiseks ning tõdeti, et tuleb jälle mängidesõppima hakata. Lastele jagasid tarkust Orav, Siil, Kurg, Põder, Karu ja Rebane.
Orav ootas lapsi lasteaia sissekäigu juures kaarte all. Saali aknalaual olid reas rühmade pildid, mis Mõmmi olevat saatnud. Iga rühm pidi oma logo ära tundma ja rühma nime ütlema. Orav tutvustas siis lastele oma sõpru piltide pealt, mille tagaküljel oli iga looma nime algustäht. Tähti tundsid lapsed hästi.

Krõllid tegutsemishoos.

Kolme eri suurusega korvi oli orav korjanud käbisid, tammetõrusid ja kastanimune, millega sai laduda O, K, R, T, S, P tähte või nime orav. Väiksemad lapsed sorteerisid segi aetud varud jälle ämbritesse, millel vastav pilt peal. Lõpetuseks võtsid kõik kätest kinni, moodustasid ringi, mis meenutas orava rõõmuks O tähte ja orav juhatas lapsed siili juurde.
Siilitüdruk ootas kannatamatult lapsi külla, et saaks juba nendega koos mängida, sest „mäng on väikese inimese töö“ ja maailma parim tegevus.

Selleks, et lapsed ikka kindlasti kohale jõuaksid, oli siilike maha asetanud palju värvilisi nooli, mis kõik juhatasid siilipesa juurde. Suur oli okaskera rõõm, kui lapsed ta künkaotsast üles leidsid. Üheskoos mängiti jooksu – ja osavusmänge, otsiti endale kodupesa ning harjutati Siili sõbra Karu samme ning prooviti karu kallistust. Tore oli üheskoos mängida ja läbi mängu õppida.

Nakside rühm osavuslendu harjutamas.

Kure juures tuletasid lapsed meelde linde, kes koos kurega sügisel lõunamaale lendavad. Mõni rühm tahtis varesed ja tihased samuti talveks soojale maale saata, aga koos jõuti otsusele, et nemad saavad Eestimaa talvega hakkama, kui lapsed omalt poolt neid natuke söögiga aitavad. Harjutada tuli kureseisu ühel jalal ja osavuslendu läbi erineva suurusega rõngaste, mis olid riputatud seikluspargi laskumisrajale.Lennu harjutamiseks sobisid hästi värvilised frisbid ehk lendavad taldrikud. Tuli välja, et osavlendu polegi nii lihtne sooritada, aga harjutamine teeb meistriks ja parveslend frisbidega sai tuule tiibadesse.

Põder ootas lapsi mängumajakese juures pingil istudes. Lastega kohtumiseks võttis põder kaasa oma metsasõprade pildid ja lemmikmuusikapalad. Kõigepealt vaadati koos pilte, kes on need sõbrad, kes metsas sõbralikult ja vaikselt oma sügise alguse toimetusi teevad. Seejärel õpetas põder lastele mängu „Loomad metsas“, kus lapsed õppisid piltidel olevate loomade moodi liikuma. Keerulisemaks tegi mängu piltide kiire vahetumine ning reegel, et laps kasutab looma liikumise ja häälitsuse imiteerimiseks nii jalgu kui ka käsi ja isegi suud.

Paljudel lastel olid alguses jalad-käed kõik risti-rästi ja loomade häälitsused segamini, kuid nii nagu ütles kurgki: harjutamine teeb meistriks! Mängu lõpupoole lapsed juba nautisid tegevust mõnuga ja mängust sai tore ja nauditav teatrietendus.

Viimasena võtsid lapsi vastu karu Mõmmi oma Karuaabitsaga ja rebane Riina Mõmmi lauluga. Üllataval kombel oskasid päris paljud vanemate rühmade lapsed Mõmmi laulu kaasa laulda. Lapsed said teada, et rebane elab urus, kus on mitu väljapääsu põgenemiseks. Rebasekäikude tundmaõppimiseks pidid lapsed läbima kaks erineva pikkusega torutunnelit. Rebaseuru läbimine osutus nii menukaks, et seda korrati kohe mitu korda. Edasi läksid lapsed Mõmmile appi koobast ehitama, et karu saaks minna talveuinakut tegema. Selleks pidid lapsed „ämblikuvõrgu“ püramiidil ronima ja uurima karukoobast kõrgelt ülevalt kui ka altpoolt.

Tarkusepäev lõppes väikese üllatusega. Rebane Riina andis igale lapsele maiustamiseks suure ja maitsva eestimaise ploomi ning kingituseks seebimullitaja.

Soovime kõigile põneva ja tegusa õppeaasta algust!

Mõmmi ja sõprade nimel,
liikumisõpetaja Anna Sõõrd

Leave a Comment

14 + 11 =
Please leave these two fields as-is: