Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Salme Kultuurikeskuses liikumispuuetega inimestele pühendatud rahvusvaheline näitus “Julgus elada”

9. oktoobril  avatati Salme Kultuurikeskuses liikumispuuetega inimestele pühendatud rahvusvaheline näitus “Julgus elada”, mille raames korraldab SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond oktoobrikuus Roald Johannsoni ja Tõnis Niinemetsa eestvedamisel kaks vestlusõhtut puuetega laste perega. Näitus jääb avatuks kuni 5. novembrini.

Näituse korraldusmeeskonna juhi Külli Hanseni sõnul on puuetega inimeste teema inspireerinud kunstnikke väga erinevalt. “On neid, kes elavad kaasa väikese poisile ja ta lootusele ükskord ometi jalgele tõusta ja kõndima hakata ning maalivad pildile selle lapse koos ta ratastooliga. On teisi kunstnikke, kes esimest korda elus jagavad avalikkusega väga isiklikke lugusid enda valudest, rasketest üleelamistest ja oma elule uue tähenduse saamisest,” räägib ta. Hansen kinnitab, et kõik need lood on ehedad ja emotsionaalsed. “Tundub, et mida rohkem on keegi läbi elanud, seda paremini oskab ta teisi nende raskustes mõista.”

Näituse raames korraldab SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond neljapäeval, 18. oktoobril ja kolmapäeval, 24. oktoobril vestlusõhtud liikumispuuetega laste vanematega, millest esimest juhib Peetri Jooksu Apollo Kino heategevusjooksu patroon Roald Johannson ning teist Klubi Tartu Maratoni Heateo jooksu patroon Tõnis Niinemets. Vestlusõhtud toimuvad Salme Kultuurikeskuses ning osalejatel palutakse teha annetus liikumispuuetega lastele arendavate teraapiate toetuseks.

Lastefondi strateegiajuht Küllike Hein selgitab, et vestlusõhtutel on võimalik kuulda kahe ülimalt tubli pere lugu, kus kasvab väga raskelt haige laps. “Mõlemad pered on vaatamata keerulistele olukordadele säilitanud positiivsuse ning räägivad ausalt, kuidas nad igapäevaselt toime tulevad ning kust ammutavad jõu sama südikalt edasi minna,” toob ta välja ning kinnitab, et vestlusõhtul osalemisega on silmaringi laienemine garanteeritud.

Näituse idee algatajad ja korraldajad on Läti kristlik organisatsioon Partneri, rahvusvaheline ühing Bridgebuilders International ning Eesti kunstnikke ühendav võrgustik ARTEST+.

Aasta tagasi korraldasid nad ühise näituse “Peidus pool”, mille teemaks oli depressioon. Kunstnikud püüdsid teoseid maalides luua lootust ja usku neile, kes on kogenud depressiivseid või masendavaid eluperioode. Näitused toimusid Tallinnas, Tartus, Riias, Cesises ja mitmes teises Läti linnas ning nendega koos viidi läbi vastavaid töötube, seminare ja loenguid. Üritusel osales üle kolmesaja inimese ning korraldajad said palju tänusõnu neilt, kelle jaoks oli depressioonist ja masendusest rääkimine esmakordne.

Kuna esimene sotsiaalse suunitlusega näitus võeti hästi vastu, otsustatigi korraldada jätkunäitus, mis liigub Eestist edasi Lätisse ja sealt võimalusel maailma teistesse riikidesse edasi.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku üle nelja ja poole miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee

Foto: Ratastoolis poisi pilt, näitusel osalev kunstnik Reet Heinla,

Leave a Comment

3 + 4 =
Please leave these two fields as-is: