Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Saku lasteaias Päikesekild toimus õpiüritus”Lood loodi”

Teisipäeval, 25.septembril toimus Saku lasteaias Päikesekild Euroopa Sotsiaalfondi toel õpiüritus „Lood loodi“ – Harjumaa Liitrühmade Õpetajate X Mõttetalgud (HLÕM), kuid oodatud olid kõik õpetajad. Aeg oli selleks ürituseks ka ühiskondlikult sobiv: Eesti 100, lasteaed Päikesekild 55, HLÕM 10 – igati juubelihõnguline. Külalislektoriteks Piret Päär ja Georg Aher. Töötubasid viisid läbi Piret Kukk ja Liia Kanemägi-Jõerand ning Päikesekillu õpetajad Margit Kanter, Erika Rausberg ja Anniki Ots. Üritusel osalesid kõik Päikesekillu liitrühmade õpetajad – neid asendasid sel päeval rühmades tegevusõpetajad. Suur tänu neile!
Tänaseks on mõttetalguid korraldatud juba 10 korda, neist 8 meie lasteaias. Mõttetalgute keskmes on alati olnud mingi kindel teema, mis seob erinevad tegevused tervikuks. Seekordne HLÕM oli pealkirjaga „Lood loodi“. Peamiseks tegevuseks oli erinevatel viisidel lugude jutustamise kaudu toetada õpetajate igapäevatööd, julgustada ja innustada neid läbi erinevate praktikate. Jagada ja omandada praktilisi teadmisi, oskusi, kuidas olla professionaalsem igapäevatöös, julgustada noori kolleege.
Lugudes on võimas vägi. Lugude kaudu suudavad lapsed paremini mõista inimeste vahelisi suhteid, aru saada hea ja kurja, õige ja vale olemusest. Piret Pääri loeng innustas ja julgustas erinevatel viisidel kasutama nii rahvajutte kui isiklikke lugusid. Piret andis näpunäiteid heade lugude leidmiseks, soovitas parimaid raamatuid. Jutuvestja räägitud lood panid kaasa elama, tõid naerupahvakuid ja liigutuspisaraid. Eelkõige aga kutsusid õpetajaid otsima üles igaühe oma lood, mis puudutaks väikest inimest.
Loodust ja lugusid on vaja selleks, et tasakaalustada mõistuse ja tunnete vahekorda. Georg Aheri teemaks oli erinevatest elusolenditest lugude jutustamine, nendest huvitavate faktide esiletoomine ja silmaringi avardamine. Kuulajad said võimaluse isiklike lugude vestmise võlujõudu testida. Lektor pajatas ilmekalt oma kogemustest loomariigi väärikate esindajatega, maalis pildid väga elavalt ja põnevalt kuulajate silme ette. Tundus, justkui oleksime koos loodusmehega olnud räästapääsukesi, siile ja nastikuid vaatlemas, kaugel lõunamaal lõvide ja geparditega kohtumas. Aeg lendas linnukiirusel ja hinge jäi soov veelkord kohtuda meisterliku jutustajaga.
Päeva teises pooles tegutseti praktilistes töötubades. Liia Kanemägi-Jõerand tutvustas „Pilditeatri“ töötoas mõningaid draamaõppes kasutatavaid tõhusaid võtteid. Osalejatele andis aktiivõppe meetodite kasutamine ja nende kaasamine elavaid kogemusi. Küllap oma kehaga tunnetatud ja läbimängitud emotsioonid tuletavad end veel kaua meelde. Aitavad hiljem koos lastega midagi samalaadset kogeda.
Piret Kuke töötoas „Käed aitavad kõnelda“ sai igaüks proovida rätinuku valmistamise kunsti. Sel moel sündisid kümned pisikesed tegelased, kes rändasid Harjumaa lasteaedadesse sügisnukrat pimedust rõõmsamaks muutma ja õpetaja jutustatud lugudele toekust lisama.
„Valguse-, värvi- ja varjulugude“ töötoas lõid õpetajad Erika Rausberg ja Anniki Ots lood valguse ja varjuga mängides. Lihtsate käepäraste vahenditega tekitati lummav varjude ja valguse värvimäng, mis sobib saabuvat hämarat aega ilmestama. Pilgu all olid ka õpetaja Erika kogemuste kastist pärit optilised trikid ja nipid, mis üllatasid lihtsa kuid efektse lahendusega. Osalejadki said veidi katsetada värve, varje ja vormi, mis sobivad jutte ja lugusid ilmestama. Tekkinud põnevuse ja tegutsemislusti saab igaüks edasi oma rühma lasteni viia.
Õpetajate inspireerimiseks viis Margit Kanter läbi lastejooga töötoa. Jooga oma rahuliku ja tasakaalustatud õpetusega võimaldas korrastada oma meeli, tunda end terve, väärtusliku ning õnnelikuna , tunnetada end ümbritsevaga ühtse tervikuna. Joogatamist saatis loo jutustamine, nii sai iga osaleja end kujutleda teise aega ja ruumi, hoopis kellekski teiseks. Niisugused rahustavad rännakud meeldivad lastele väga ja nakatasid rahu ja rõõmuga nii meie õpetajaid kui ka külalisi.
Ürituse lisaväärtuseks oli õpetajaid puudutavate teemade arutelu, kogemuste jagamine. Mõttetalgutele registreerimisel saatsid osalejad oma mõtted liitrühma tugevuste ja nõrkuste väljaselgitamiseks. Osalejatele jagati neist vastustest kokkukirjutatud koond, millest igaüks omakorda valis välja teda enim puudutanud mõtted. Saadud analüüs andis kindlust – loetletud liitrühma tugevusi oli palju rohkem kui probleeme. Ja probleemid ongi ju lahendamiseks.
Päikesekillust lahkuti sooja tänutundega ja teadmisega, et kuuldu-kogetu ja omandatu annab argipäevadesse uue hingamise, uued mõtted ja teod. Mõneks ajaks kindlasti!

Erika Rausberg, Marika Liivik, Margit Kanter

Fotod: Erika Rausberg

Leave a Comment

4 + 3 =
Please leave these two fields as-is: