Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Looduseuurijad ja ametimehed

Kuna igapäevaelu on seotud loodusega ja looduse jälgimisega, proovisime meiegi teha katse, kuidas sõnnikuusside abiga saab puulehtedest muld. Mõte ja teostus oli lastele põnev: panna koos oma meeskonnaga(5 lastegruppi) ämbrisse kompost ja jälgida, kas ja mis küsimused saavad vastuse?
Vahepeal kastsime oma katseämbreid akna peal. Juba nägime tulemust- mingid taimed olid kasvama hakanud. Läbi plastmassämbri oli erinevad kihid kohe näha: mullakiht,usside kiht,lehtede kiht ja jälle mullakiht.

Tuletasime meelde, millal me selle komposti ämbrisse panime ja kui palju aega on möödunud. Seejärel aga otsustasime oma lõpptulemust kontrollida. Põnev oli kui meeskonnad said oma ämbritäied ümber kallata ja näha, mis seal sees on.

Mõned lapsed ei leidnud üldse puulehti, ainult sõnnikuusse oli palju rohkem juurde tulnud, mõned aga leidsid puulehti, mis olid auklikud. Avastus ja kinnitus said laste poolt lahenduse ja seejuures said lapsed ise ka sõnnikuusse katsuda.

Järgmisena lähenes isade, perede ja ametitega seonduv aeg. Mõtlesime,et oleks tore tutvustada lastele mõnda isade tööd. Meenus, et Kristelle isa tegeleb puutööga. Nii pöördusingi tema poole. Ta oli juba eelmisel aastagi mind selles ettevõtmises toetanud. Piisas ainult arutlemisest ja õhtul ootaski meid lasteaias kast klotsidega .

Hommikul aga olid kohal ka tööriistad,naelad ja kruvid. Esimeste laste tulekuga hakkaski töö pihta.

Südantsoojendav oli vaadata lapsi, kes on koos oma isaga puutööd teinud ja nüüd osavalt tööriistu käsitsesid. Isegi tüdrukutele meeldis toimetada- nemad toksisid naeltest südameid: eelnevalt joonistasid klotsile südame kuju ning siis hakkas toksimine pihta.

Laste oskustel ja fantaasial ei olnud piire: Valmisid lennukid,kraanad, riiulid, autod, millega sai isegi sõita.

Ühel poisil oli plaan teha lennuk, mis sõidab maa peal, kuid rattaid ei jätkunud, siis mõtles ta, et teeb sellise lennuki, mis keerab kohapeal ringi.
Vaiksed ja tagasihoidlikud lapsed tegutsesid, suhtlesid ja abistasid üksteist.

Koostöö pani nad tegutsema ja aarenesid sõbrasuhted. Kaks päeva meisterdamist möödus väga kiirelt.

Mõnikord jäime isegi hiljaks õueminemisega.Siis oli ka puumaterjal otsas,kuid lastele jäid mängimiseks väga erilised,omavalmistatud mänguasjad.

 

Eha Sindonen Rakke lasteaiast Leevike

 

Leave a Comment

11 + 12 =
Please leave these two fields as-is: