Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Paneme Pärimuspäeval pärjad pähe!

Pärnust tulev Mailane

pole päris harilik,

Meeldib muusika ja tants

mis on veidi pärilik….(autor: Margarita Kask)

Pärnu Lasteaed Mai õppekavas on alates 2000 aastast järjepidev ja süvendatud rahvapärimuse suund. Peame oluliseks juba maast madalast hoida ja edasi anda esivanemate teadmust. Lisaks lastele oleme eestluse olemust jaganud laiematele inimeste gruppidele (lapsevanemad, vanavanemad, personal, Pärnu linna lasteaiad, külalised Eestis ja välismaalt).

Varasemalt on lasteaias toimunud igal õppeaastal erinevad ühisosalemised (perepäevad, Tantsu- ja Laulupäevad, Muusikanädalad, Vanavanemate päeva tähistamine…), samuti on osa võetud maakondlikest ja vabariiklikest folkloori sündmustest.

Alates 31.08.2015 on asutuses oma töötajatest koosnev rahvatantsurühm „Mailane“. Tantsurühma eesmärgiks on tutvustada ja levitada rahvuspärandit, rahvariiete kandmist ning populariseerida rahvalaulu ja -tantsu, ettekitada juba eelkooliealistes lastes huvi pärimuskultuuri vastu. Tegutseme selleks, et tõsta lasteaia töötajate kaudu laste teadlikkust oma paikkonna rahvatraditsioonidest.Oleme kogenud, et oma õpetaja eeskuju motiveerib lapsi huvituma vanavanemate pärandist. Lisaks on kasvanud personali uhkus- ja julgustunne olla pärimuse edasikandjaks. Üha rohkem töötajaid liitub aktiivselt tantsurühma tegevustega.

„Mailane“ on osa võtnud kõikidest lasteaias toimunud traditsioonilistest sündmustest (EV aastapäeva tähistamine, Emakeelepäev, jõulud, Pärnu lasteaed Mai Tantsu- ja Laulupeod). Oleme esinenud folkloorsete etteastetega lastele, lastevanematele, kogukonnale.

Lisaks lasteaiasisestele sündmustele oleme osa võtnud kõigist suurimatest Pärnu linna rahvatantsuüritustest ning osalenud ka riigi tasandil toimunud sündmustel. Rahvusvahelisel tantsupäeval 2016a võitsime tantsuga „Kikkapuu“ publiku preemia

https://www.youtube.com/watch?v=SNWWwKD4tYk&feature=youtu.be

http://www.errs.ee/index.php?id=65079

Seni olid meil lasteaias rahva- ja linaste riiete komplektid lastele. Täiskasvanud kandsid nendel ühistel sündmustel stiliseeritud rahvariideid või kodudest vanavanematelt laenatud rahvarõivaid.2018 aasta suvel tuli mõte kirjutada projekt.

Tantsurühma juhendaja Kristel Arro, tantsija Margarita Kask ja direktor Kersti Nõupuu istusid kokku ja nii valmis projekt:“ Rahvapärimuse edasi kandmine põlvest põlve läbi eheda kogemuspõhise tunnetuse- Hakkame sättima!“

Projekti eesmärgiks oli tutvustada Pärnu Lasteaed Mai rahvapärimustraditsioone ja taotleda põhjendatult autentsed täiskomplektid Pärnu Kihelkonna rahvariideid töötajatest koosnevale naisrühmale „Mailane“.2019. a suvel oli tulemas XX Üldtantsupidu, kus soovisime samuti osaleda. Et ennast rohkem arendada ja tunnustatud tantsujuhtide käe all oma oskused proovile panna,tuligi endale rahvariided soetada. Nimelt kuulub rangete tantsupeol osalemise nõuete hulka autentsete paikkonna rahvariiete olemasolu, mis meil tol hetkel puudusid.

Taotlusprojekti esitasime Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitalile ja Pärnumaa ekspertgrupile 3. taotlusvooru 19.08.2018.

Rahastamise positiivse otsuse saime 10.09.2018a.Suurte kalkulatsioonide tulemusena otsustasime riided ise valmistada. Ostsime vaid seelikukanga, särgi- ja põlleriide, preesid. Riided õmblesid tantsurühma tantsija Ene Mitt ja juhendaja Kristel Arro, Pärnu Muuseumist leitud kirivööd kudusid valmis 8 tantsurühma tantsijat, helmekeed kaunistuseks komplektide juurde meisterdas Anu Randmaa juhendamisel iga tantsija ise. Riided valmisid praktiliselt paari kuuga. I tantsupeo ülevaatuseks olid puudu vaid tanud ja mõned vööd, teiseks ülevaatuseks aprillis olid täiskomplektid valmis.

Tutvustamaks erilistel sündmustel oma kodukohta- Pärnumaad, tegime rahvariiete valiku Ü. Kont, A. Randmaa, I. Raud raamatust “Pärnumaa rahvarõivad” (2017). Seelikukangaks valisime vähem tuntud- kantud Sauga triibu.

Esimesed tuleristsed said uued rahvariided (lisaks Tantsupeo eelproovidele) 29.04.2019 Rahvusvahelisel tantsupäeval „Terve vald“ Pärnu Vabaduse platsil, 26.04.2019 toimus riiete kontsertesitlus lasteaia õuealal, kus tantsurühm esines külalistele Lümanda lasteaiast,10.06.2019 Pärnu jõe ääres Japsi kail sai Tantsu- ja Laulupeo tuld tervitatud.

Naisrühm „Mailane“ läbis edukalt Tantsupeo ettevalmistusvoorud ja esindasomalasteaeda XX Juubelitantsupeol „Minu arm“ Tallinnas 04.- 07.07.2019, kuskandsime vastvalminud rahvariideid suure uhkusega. See andis erakordse võimaluse kogeda suurt ühtset rahvustunnet ja aitab läbi oma positiivsete ja kordumatute kogemuste rikastada laste emotsioonide pagasit.

Tantsupeo raames valmis tantsurühma tutvustav video Eesti Rahvusringhäälingu üleskutsel, mida on võimalik vaadata Eesti Televisioonis: https://otse.err.ee/k/etv  28. mai. 2019 7.48 min. alates.

https://kultuur.err.ee/946604/vaata-siit-terevisioonile-laekus-60-videoklippi-rahvalaulu-ja-tantsuga

You Tubi`s: https://youtu.be/LOvixkcZqws

Tänu Kultuurkapitali toetusele ja tantsurühma tublidele ning hakkajatele naistele,saame teha lasteaiale kingituse – 12 komplekti Pärnu Kihelkonna rahvariideid.

Kingituse anname üle maagilisel kuupäeval 19.09.2019a PärimuspeolLasteaed Mai õuealal.Ühtlasi tutvustameuusi rahavariideid ning tantsime autori ja pärimustantse, mängime rahvamänge. Rahvariided jäävad tantsurühm „Mailane“ kasutusse, Pärnu Lasteaed Mai omandisse.

Kutsume kõiki meie toredast peost osa saama ja palume ilmataati meile helde olla!

Just nagu võlutud oleks see öö.

Päid ehivad pärjad ja kirjud on vööd.

Lilleke õitseb ja kutsub meid siis

tantsima murule see lauluviis…(Arno Tamm – Pidu hakkab (Libahunt))

 

Teksti kirjutasid: Kristel Arro ja Margarita Kask

 

Leave a Comment

3 + 5 =
Please leave these two fields as-is: