Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Kuidas lauamänge ja raamatuid toota ja neid turundada?

Lapsed armastavad mängida ja tegelikult mitte ainult lapsed, vaid ka täiskasvanud ja just sellepärast

olengi oma firmaga tootnud 3 lauamängu. Minu tehtud lauamängud on nii lõbusad ajaviiteks kui ka  lapse arendamiseks. Üks lauamäng on näiteks matemaatika õppimiseks ja teine kaardimäng on teismelistele ja täiskasvanutele eesti, inglise ja ladina keeles lindude õppimiseks.

Väga oluline on, et enne toote tegema asumist oleks olemas idee ja idee teostamiseks tuleb komplekteerida professionaalne meeskond. Oluline, et meeskonnas iga liige oskaks oma tööd ja peaks kinni tähtaegadest.

Lauamängud peavad olema ka ilusasti kujundatud ja hea oleks kui kujundus oleks sooneutraalne, see tähendab, et kujundus oleks tehtud nii, et sobiks kasutamiseks nii poistele kui tüdrukutele. Lapsed armastavad rõõmsates värvides tooteid.

Tooted peavad olema ka kvaliteetsed, et nad ei laguneks laste mängu ajal ära ja ei oleks purunemise ja katki minemisega lastele ohtlikud. Mängud peavad olema ohutud, arendavad ja kvaliteetsed ning põnevad, et kutsuksid lapsi mängima rohkem kui ühe korra.

Selleks, et oma tooteid müüa, tegin omale firma ja firmale panin põhitegevusala järgi nime Ühetähejutud, sest minu firma toodab ka raamatuid lastele, kus kõik sõnad algavad ühe kindla algustähega. Näiteks on mul raamatud p, t, k, r, s, l, m ja n tähega. Rahvapäraselt nimetatakse seda stiili ühetähejuttudeks, kus kõik sõnad algavad ühe kindla algustähega ja  firma nimi on ka stiili nimetuse järgi  selline. Hea on kui firmanimi on meeldejääv ja omapärane ja tooteid või teenuseid mainiv. Klientidele on kohe algusest peale iga asjaga meelde jääda ja eristuda. Hea on kui oled millegi poolest erinev ja omanäoline, sest see tagab suurema tõenäosusega müügiedu ja on firmale kasumlik. Iga firma huvi on kasumit teenida.

Minu firma on kindlasti omanäoline, sest toodan nii raamatuid kui ka lauamänge ja kõik tooted on algusest peale minu autoritööd ja eestipärased. Eestis on rahvuslikud tooted väga hinnatud ja see on üks põhjustest, miks minu tooteid ostetakse. Mul on ka oma nišš ja selleks on 4-6 aastased lapsed ja nende vanemad ja vanavanemad. Oma kliente tuleb tundma õppida ja mõelda läbi oma kliendi silmade, millisele probleemile nad soovivad lahendust leida. Minu klientideks on eesti keelt rääkivad lapsed ja just need lapsed, kellel on eesti keelse hääldusega probleeme. Logipeetilise probleemiga lapsi on kahjuks Eestis vägagi palju ja minu raamatud on väga minev kaup

Proovin alati olla seal, kus on minu kliendid ja teha just neid tooteid, mida minu kliendid vajavad. Kus ma oma tooteid müün? Esmalt muidugi suuremad raamatupoed ja laadad üle Eesti ning käin üritusi tegemas ka lasteaedades, kus mängin lastega ja lasteaiaõpetajad saavad pärast tooteid osta oma lasteaeda. Kui Covid-19 ajal olid poed suletud, siis leidsin endale uue müügi võimaluse ja selleks hakkasin käima oma tooteid müümas Tallinna ja Pärnu laste mänguväljakutel. Samuti müün oma tooteid Nõmme ja Pärnu turul käsitööletil.

Kuna minu sihtrühmaks on eesti keelt kõnelevad lapsed, siis põhitöö käib mul eesti keeles, aga vahel on vaja rääkida klientidega ka vene ja inglise keeles. Lauamängudel  on ka vene keelne  ja inglise keelne juhend kaasas ning „Nuustaku naljalood“, kus kõik sõnad algavad N tähega on kogu tekst raamatu lõpus tõlgitud ka vene keelde.

Raamatud on näiteks mul sellised, et lisaks ilukirjandusele on enamusel ka logopeetiline väärtus ja  tuntud Eesti logipeedid on kirjutanud just näiteks kogumikule „Ühetähejutud“ raamatule vastavad harjutused p, t, k r ja s hääliku harjutamiseks. Justkui mängides saavad p, t, k, r ja s lapsele kergesti sõbraks.

Ma annan oma tooteid viimasel ajal välja oma firma rahadega ja see pärast ma  just väga madalat hinda ei saa pakkuda, sest toodete kogused on väikesed ja omahind tuleb toote kohta suhteliselt kõrge. Minu väärtuspakkumine on unikaalsus, originaalsus, logopeetiline kasu, kvaliteetne Eesti toode.

Kuidas ma müügikõnet teen? Esmalt püüan loomulikult kliendi tähelepanu ja proovin kutsuda võimalikku klienti, et ta tuleks toodetega tutvuma. Kui on väike huvi, siis annan ka enda rahvariides tehtud fotoga visiitkaardi kaasa, kus on minu nimi ja firmanimi ning minu kontaktid ja e-pood.

E-poe tegin endale 40. sünnipäeva kingituseks ja sellel on rohkem tugiväärtus, sest huvilistele saan koheselt nutitelefonist näidata kogu oma firma toodangut koos tootekirjeldustega. E- poe tellimusi tuleb harva, kuid hea on kui on ka e-poe võimalus olemas, et inimesed saavad toodetega tutvuda ka interneti vahendusel.

Minu kogemus ütleb, et kui võimaliku kliendi, kes on toodete vastu huvi ülesse näidanud, ära lasta minna, siis vaevalt, et ta tagasi tuleb. Seega oma kogemusele toetudes võin kinnitada, et klient tuleb saada koheselt ostuotsuseni juhitud, sest klient juba naljalt tagasi ei tule, kui ta  minema lasta.

Kui üks klient ostab mingi toote, siis pakun talle ka oma visiitkaarti kaasa, et nimi jääks meelde ja seal on ka kontaktid, et tulevikus saaks kontakti võtta, kui on huvi tooteid juurde tellida. Mul on ka 2 klienti, kes ostavad iga minu toote ja kohe koguvad minu loomingut. Üldiselt olen oma toodete kohta kuulnud vaid positiivset tagasisidet ja palju tuntakse ka tänaval ära ja astutakse ligi, küsitakse autogrammi raamatusse või tahetakse soovitakse teha koos minuga mälestuseks  foto.

Müügikõne on mul umbes 30 sekundit pikk. See on umbes selline. „Tere! Kas Ühetähejutud raamat pakub huvi, kus kõik sõnad algavad p, t, k, r ja s, tähega ja logopeedid on kirjutanud iga tähe kohta ka spetsiaalselt sellele raamatule harjutused, et p, t, k, r ja s täht saaks kergesti selgeks.“ Müügikõne ei tohiks olla tuimalt pähe õpitud tekst, vaid igale kliendile personaalselt sobitatav sõnum toote esitlemiseks. Oluline on, et inimene hakkaks kuulama ja võtaks aja, et pakutavast müügipakkumisest osa saada. Mõni klient ei ole üldse huvitatud ja katkestab müügikõne juba mõni seksund peale selle algust, kuid umbes 20% müügitehingust päädib ostuaktiga ja see on igati ootuspärane Itaalia majandusteadlase Pareto printsiibi järgi, kus 80% käibest tuleb 20% klientidelt.

Alati proovin kliendile teha ka lisamüüki ja proovin lisaks müüa mõne odavama toote lisaks või rääkida lisavõimalustest e-poest osta või annan visiitkaardi, et minuga saaks ka hiljem kontakteeruda.

Mõõk lõppeb alati kliendi tänamisega ja kinkepakendisse pakkimisega, kui klient seda soovib. Kinkepakendi värvi lasen kliendil valida, sest kliendid armastavad otsustada. Mul on kinkepakendiks pakkuda klassikaline valge paberkott või rahvuslik rukkililledega kinkekott. Ostu lõpetan visiitkaardi andmisega ja kõike head soovimisega.

Müümine on kunst ja seda kunsti tuleb ka õppida, et võimalikult palju rahuolevaid kliente leida. Tore on teha oma tooteid ja samuti ma naudin ka kui minu tehtud lasteraamatud ja lauamängud leiavad endale ostja.

Juhin toote tegemist algusest lõpuni ja kogu protsess on minu jaoks nauditav ja toob kaasa väiksemaid ja suuremaid töövõite. Alati tundub mulle just viimati valminud toode kõige parem ja kaasaegsem, sest ma pidevalt uuendan oma tooteid ja tahan oma klientidele pakkuda vaid parimat.

Mul on kõik tooted teinud läbi uuenduse või on alles hiljuti esmakordselt ilmavalgust näinud. Ma pean oluliseks, et tooted oleksid kaasaegsed ja, et neil oleks praktiline väärtus kliendi jaoks. Kõigile ei saa kunagi meeldida, kuid  oma nišis olen ma juba Eestis küllaltki tuntud. Minu firma OÜ Ühetähejutud on loodud 2. aprillil 2019 aastal ja varsti tuli kahjuks Covid-19 aeg peale ja müügivõimalused läksid väga väikeseks. Peale 2019. aastat ei ole mul palju uusi tooteid turule tulnud, sest raha oli asjade all kinni ja ressurssi ei olnud, et uusi tooteid juurde toota.

Mul on tegelikult juba 15 toote ideed olemas, mida tahan lähema viie aastaga ära teha, kuid kas kõik tooted ka tehtud saan, mis mõttes mõlguvad näitab aeg. Osad tooted on juba pooleli ja isegi hinnapakkumised juba võimalikelt koostööpartneritelt võetud. Olen väga loov inimene ja mulle meeldib pidevalt uute toodetega turule tulla. Käin „lahtiste silmadega“ ringi ja nii ma erinevatest kohtadest uusi äriideid kogungi. Mõned laadalised pakuvad mulle näiteks ideid, mida võiksin teoks teha ja ka sõbrannad elavad minu tegemistele kaasa ja pakuvad lahendusi, kuidas mingit toodet võiks täiustada.

Lasteraamatute ja lauamängude turule toomine, meeskonna loomine, tootmise juhtimine ja müük on kõik omavahel seotud ja minu jaoks ühtviisi nauditavad. Eriti naudin just uue toote sündi.

Autor: lastekirjanik ja OÜ Ühetähejutud tegevjuht Tiina KIlkson

Leave a Comment

2 + 3 =
Please leave these two fields as-is: