Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Eelteade: Laulupeomuuseumis avatakse näitus “Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940”

Laulupeomuuseumis saab peagi tutvuda näitusega, mis räägib mudilaste rõõmudest ja muredest enne II maailmasõda

Eesti rahvusliku lasteaia hällis ja pikaaegses lasteaiahoones, praeguses Laulupeomuuseumis avatakse 17. mail uus näitus
, mis heidab pilgu Emajõelinna laste igapäevaellu 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja eelõhtuni.
Väljapanek keskendub varasele lapsepõlvele ehk eelkooliealiste mudilaste elule ja kasvamisele ning uurib lapsepõlve erinevaid tahke – perede elutingimusi, suhteid vanematega, kasvatuspõhimõtteid ning mõistagi laste igapäevaelu: mänge ja mänguasju, riietust, vaba aja veetmist. Ülikoolilinn Tartu oli sel ajal Eesti rahvusluse, seltsiliikumise ja hariduselu keskus ning see mõjutas ka linna laste kasvutingimusi. Eelkõige toona veel alles arenevat laste hoolekande edendamist, esimeste lasteaedade ja lastekodude rajamist, samuti arstiabi ning emade nõustamise kättesaadavust.
Näitus pakub võimalust nii Tartu ajaloohuvilistele kui ka peredele heita pilk sajanditagusesse Tartusse ning avastada mineviku lapsepõlve võlusid ja väljakutseid. Mõelda saab ka selle üle, kuidas on suhtumine lastesse läbi aegade muutunud ning millised on olnud selle muutuse tagamaad.
Näituse on koostanud Laulupeomuuseumi kuraator Kristiina Tael-Annuk, kujundanud Marje Eelma Tuumik Stuudiost. Teema on inspireeritud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 juhtideest „Ellujäämise kunstid.” On ju nii lapseks kui ka vanemaks olemine paras „kunst” praegu ja oli ka sada aastat tagasi.
“Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940” on Laulupeomuuseumis külastajatele avatud 17.05.–26.10.2024. Muuseum asub Tartus aadressil Jaama 14 ja on avatud teisipäevast laupäevani kell 11–18.
Loe näituse kohta lisa siit.
Foto: Tartu Linnaajaloo Muuseumid, TM F 1065:138
Lisainfo:
Kristiina Tael–Annuk
+372 746 1021
Teate edastas:
Mirjam Savisto
ekspositsiooniosakonna juhataja

+372 5662 1488 

Leave a Comment

7 + 13 =
Please leave these two fields as-is: