Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Liigume terviseks

Tartu Maarjamõisa Lasteaias toimus traditsiooniliselt iga-aastane tervise-  ja südamenädal. Selleaastase südamenädala pealkiri oli „Liigu rohkem- oled terve“

Esmaspäeval toimus liikluspäev, mille nimetuseks oli „Teistmoodi rattapäev“. Sel päeval said lapsed sõita Jänes Jassi ettenäitamisel nii vigursõitu ringrajal, slaalomit kui ka mäest üles ja alla sõitu. Mäest üles sõitmisega said hakkama suuremad, väiksemad ajasid ratast käekõrval mäest üles. Mäest alla sõitmisega said kõik kenasti hakkama. Oluline on rattaga sõitmisel kanda kiivrit. Õpetajad rääkisid lastevanematele laste aktiivse lasteaiatee toetamisest ningolid ka ise eeskujuks jala või rattaga lasteaeda tulemisel.

Teisipäeval toimus liikumispäev e.jürijooks lasteaia kõrval asuvas pargis. Jüripäeva jooks  on kujunenud iga-aastaseks südamenädala raames toimuvaks  traditsiooniliseks ürituseks, mida viivad läbi liikumisõpetaja Tiiu ja lasteaia tervisemeeskonna liikmed. Sihtrühmaks olid 2-7 aastased lapsed ja lasteaiaõpetajad.Kõik rühmad said joosta või kõndida vastavalt vanusele kas lühema või pikema ringi. Ürituse sõnumiks oli sõna „JÜRI“- need nimes asetsevat neli tähte tuli leida Mathieseni pargist. Tähtede materjaliks olid puuhalud, käbid, keerutusrõngad ja tasakaaluklotsid.

Tähtede juures ootasid lapsi  erinevad „metsloomad“- karu, jänes, rebane ja siil, kes andsid lastele põnevaid ülesandeid.

Vanarahvas ütleb, et kui jüripäeval lund sajab, siis tuleb hea vilja- aasta.Nüüd jääb vaid oodata vanarahva tarkuse täideminekut, sestsel päeval sadas lund. Vaatamata sellele, et  ilmataat meid lumega kostitas, tundsid lapsed  rõõmu ühisest kõndimisest ja jooksmisest.  Osalejatele olid autasuks südamele kasulikud rosinad.

Südamenädala raames tutvusime SAPERE metoodikaga. Lapsed said tutvuda võimalusega  õppida tajuma toitu kõigi viie meelega.Tehti  läbi mitmeid praktilisi ülesandeid. Lapsed olid osavad  „lõhnadetektiivid“,  pannes proovile oma  haistmismeele.Julgelt avaldati  oma arvamust ning jagati toiduga saadud kogemusi ka kaaslastega.

Südamenädala raames läksid meie lasteaia kõik rühmad matkale/piknikule. Lastele piisas  üksnes sõnade „matk“  ja “piknik” mainimisest, kui juba tekkis  väike ootusärevus.

Neljapäevaks oli planeeritud matk kevadisse loodusesse, kui paraku külma ilma tõttu lükkasid nii mõnedki rühmad matka järgmisele nädalale kui lubati soojemat ilma. Matkasihtpunktideks valisid õpetajad erinevaid kohti. Tegevused toimusid Maarjamõisa parki rajatud spordi- ja tegevuspargisVeeriku kooli ja Tamme staadioni mänguväljakul, Toomemäel ning Tähtvereja Raja parkmetsa mis pakkusid huvitavat meelelahutust lastele. Nii, et eriti kaugele polnud vaja minna, et matk/piknik võiks alata.

Matkates kipub kõht väga kiiresti tühjaks minema. Kiire leevenduse sellele andis  lastega koos kokkupandud piknikukorv. Piknikukorvi menüüd koostades saime tutvustada südamele kasulikke toiduaineid ja arutleda ka erinevate toitude kahjulikkusest nn. rämpstoidu kahjulikku mõju tervisele.Piknikuplatsil sai  juua  ja  süüa seda,

mida piknikukorvis leidus.

Mida  piknikukorv sisaldas? Kindlasti jooki- maitsevett, mõnedtervislikud ampsud – pirn, õun, porgand, banaan, melon, salatid, köögiviljad, teraviljakrõpsud. Koos lastega küpsetati  näiteks näkileiba, küüslauguleiba või tehti tervislikke võileibasid.

Enne matkale  minekut jälgiti, et helkurvestid oleksid seljas nii lastel kui õpetajatel. Pildid ja videod matkast laeti  Eliisi keskkonda.

Reedeks planeerisime vaimse tervise päeva. Sel päeval pöörasime tähelepanu üldisele heaolule, suhtlesime ja näitasime üles hoolimist ja armastust üksteise vastu. Õpetajad said sel päeval teha nutivaba päeva. Kas see ka kõigil õnnestus? Selle päeva nimetuseks võib pidada „Vaimse tervise päev“.Liikumisõpetaja Tiiu oli lasteaiavõimlemissaali toonud  suured hüppepallid, andes nii õpetajatelevõimaluselõuna ajal  iseseisvalt võimelda, lõõgastuda ja suhelda töökaaslastega. Samutiavastasid õpetajad lastega jooga võlumaailma, tehes rühmades koos lastega neile mõeldud lihtsamaid joogapoose.

Õpetaja Eleri tutvustas Ühendame liikumise ja tehnoloogia ning loome kunsti!

See oli hea võimalus ühendada omavahel liikumine, tehnoloogia ja kunst. Osalemine oli jõukohane kõigile ja ei nõudnud väga suuri oskusi. GPS kunst sarnaneb tavalise joonistamisega, kus pliiatsi ja käe asemel on vahenditeks GPS (nt. telefon) ja jalad (või muu liikumisvahend).

Lastele ja töötajatele oli koostatud „Südamekuu bingo“, mida sai täita terve kuu jooksul.  Lastele oli väiksem ja töötajatele suurem st. rohkemate ruutudega kui lastel. See tekitas pinevust, kes saab enne ruudud täidetud.

Südamekuu tervisenädalat võiks pidada kordaläinuks.

Tervisemeeskonna nimel kaunist ja tervislikku kevadet soovides

Viivi Rae ja Merle Münti

Leave a Comment

14 + 12 =
Please leave these two fields as-is: