Esileht | Reklaam | Arhiiv | Kontakt

Rohenäpud lasteaias.

Meie  lasteaia lapsed teavad, kuidas kasvatataksetaimi. Kõigepealt ostetakse muld. Seejärel pannakse muld potti ning niisutatud mulda külvatakse seemned. Kui seemned pannakse mulla sisse, siis võrsed aga mulla peale. Selleks, et seemned kiiremini idaneksid, leotatakse neid eelnevalt mõned päevad. Taimi peab kastma, siis kui mullapind on pealt kuiv. Meie lapsed kastavad taimi üle päeva.

Märtsi algul külvasime aknalauale kastidesse herneid, tomatiseemneid ja ka mõned oad panime kasvama. Lasteaia õues on peenrakast kuhusaab külvata seemneid ja istutada taimi e. laste endi peenramaa kus nad saavad taimede eest ise hoolitseda. Väiksemad lapsed külvasid rediseid ja panid kasvama sibulaid. Suurematel lastel olid peenrale istutamiseks aknalaual ette kasvatatud tomatitaimed ja oataimed. Nii tomatid kui ka oad istutasime õue peenrakasti. Lisaks külvasime sinna veelporgandit, tilli ja salatit.

Herned jäidki kasvama aknalauale kus lapsed saavad ise nende eest hoolitseda- kasta ja jälgida taimede kasvu. Pottidesse panime kasvama mitut sorti herneid.Enamustel hernestel on juba väikesed kaunad küljes! Loodame, et saame hernesaaki maitsta enne, kui lapsed lasteaiast koju jäävad. Näiteks suhkruhernest saab juba süüa, sest süüakse koos kaunadega. Teist sorti herned nagu „Virges“ ja „Looming“ jäidki kasvama aknalauale, kus lapsed saavad ise nende eest hoolitseda– kasta ja jälgida taimede kasvu.

Kuna osaleme projektis „Kasvades oma toiduga“ ja kasvatame juba aknalaua peal herneid, siis kutsusime meie lasteaeda võrsetega tegeleva spetsialistiLiisi. Ta tõi kaasa päevalille, redise, herne ja mungoa võrseid, mida lapsed said maitsta. Kui eelpoolnimetatud võrsete maitsed tundsid lapsed ära, siis mungoa maitse oli lastele võõras ja seda nad ära ei tundnud.

Võrsete õpitoas panid lapsed ise karpidesse mulda ja patsutasid pealt tasaseks. Seejärel niisutati pritspudelist mulda. Mulla peale pandi leotatud seemned. Kui herned olid eelmine päev likku pandud, siis rediseseemneid ei ole vaja leotada. Seejärel piserdati veel vett seemnetele ja pandi karbile kaas peale. Kõige paremini sobivad võrsete kasvatamiseks ise kuivatatud või ostetud seemned.

Õpetussõnad anti kaasa järgmised. Esimestel päevadel hoida karpi viludas või pimedas kohas, nt. köögikapi peal, mitte päikesevalguse käes, sest siis taimed mõtlevad, et nad on mullas. Igapäevaselt on võimalik jälgida idude ilmumist seemnest ja juurte kasvamist. Kui hakkavad esimesed lehed tulema, siis tõstavad taimed ise karbikaane ülesse. Seejärel tuleb karp tõsta valguse kätte ja kaant enam pealeei jäta.Taimi peab iga päev kastma ja karpe keerama, et taimed ühtlaselt valgust saaksid.

Võrseid võib sööma hakata siis,kui redised on umbes seitsme ja herned kümne sentimeetri pikkused. Võrsed, nt. hernes, kapsas, päevalill, saavad söömisvalmis keskmiselt kümne päeva jooksul. Redis isegi varem, kuue kuni kaheksa päevaga.

Võrseid on kasulik süüa, kuna neis on palju vitamiine ja mineraalaineid. Võrsete söömine soodustab seedimist ning neis on rohkem toitaineid, kui täiskasvanud taimedes. Seega võrsete söömine aitab lastel olla terved ja tugevad. Kuna võrsed on põletikuvastase toimega, siis nende söömine aitab ennetada mitmeid haigusi.

Nii tekibki esimene kogemus taimede kasvatamisest ja omakasvatatud toidu tarbimisest!

Tartu Maarjamõisa Lasteaia õpetajad

Viivi Rae ja Kristina Reintam

Leave a Comment

11 + 12 =
Please leave these two fields as-is: